Divatba jöttek a történelmi tárgyú könyvek, végtelen számban jelennek meg a piacon a legkülönbözőbb minőségű darabok a műfajban. Nincs könnyű helyzetben az, aki a históriának olyan szerelmese, mint én. Nem viselem jól a silány fércműveket, amelyek tele vannak ordító történelmi hibákkal, el sem tudom mondani, hány ilyen könyvet vágtam már falhoz. Mert egy ilyen műfajú alkotás akkor lesz igazán olvasmányos, ha olyan írta, aki tisztában van azzal a korral, amelyben az események zajlanak. Sajnos nem mindenki szánja rá az időt a kutakodásra, az eredmény pedig így nem lehet igazán szórakoztató. mivel a karakterek nem lesznek hitelesek. Sok csalódás után én már egyre inkább biztosra megyek, és mivel Steven Saylor amúgy történész, és már nem kevés könyvet olvastam tőle, ezért teljesen nyugodtan vettem a kezembe ezt a darabot is. Nem is csalódtam, hozta a szokásos színvonalat az író, igaz, ennél többet nem, a csoda nem történt meg, de tisztes iparosmunkáról van szó, izgalmas , fordulatos, olvasmányos, vagyis jó könyv!
Ebben a történetben Gordianus, a Nyomozó még fiatal, és ezúttal nem Rómában űzi a mesterségét, hanem Alexandriában. Még nem gazdag, de már vele él rabszolganője, Bethesda, akibe halálosan szerelmes. A 22. születésnapját is együtt ünneplik, azonban nem ez lesz az ifjú római legszebb napja, ugyanis a szeretett nőt elrabolják. Mint kiderül, összetévesztették egy rá nagyon hasonló színésznővel, akiért komoly váltságdíjat várnak gazdag szeretőjétől. Gordianus-nak így nem marad más választása, mint elindulni egy törvényen kívüli banda tanyájára, keresztül a nagyon komoly válságban lévő Egyiptomon…
Izgalmasan kezdődik a történet, Gordianus éppen Nagy Sándor sírját rabolja ki nem éppen illusztris társaságban, és elkezdi elmesélni, hogyan került ebbe a helyzetbe. Kicsit nehezen indulnak be az események, de amikor a szerelmes fiatalember végre elindul Bethesda után, oldalán egy kotnyeles rabszolga fiúval, egyre érdekesebb kalandokba keveredik, miközben kiváló helyzetképet kapunk a politikai helyzetről, megismerhetjük, hogyan élik meg ezeket az eseményeket a mindennapi emberek, szegények, tisztes polgárok és a gazdagok, tehát a korabeli Egyiptom teljes társadalmi spektruma feltárul előttünk. Miközben zajlanak az események (egy rablóbanda tagjaként kedvenc Nyomozónk nem igazán ér rá unatkozni), a krimiszál sem hanyagolódik el, a humor sem hiánycikk, vagyis nagyon jól lehet szórakozni a könyvön, és lehet izgulni, hogy vajon megtalálja – e szeretett Bethedáját Gordianus, és hogyan fognak kikeveredni abból a nagypolitikai slamasztikából, amelybe belekeveredtek.
A karakterek jól meg lettek írva, talán a történet vége lett egy kicsit túl szirupos, de ennél nagyobb bajunk ne legyen. Összességében a szokásos Saylor színvonalat kapjuk, ennél nem többet és nem kevesebbet. A világot nem váltja meg a Nyomozó sorozat ezen darabja, de simán bele lehet feledkezni.
Szórakoztató, tartalmas könyv, amelyet nem csak a történelem szerelmeseinek érdemes elolvasni!
8/10
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: