KultúrBarát(h)ok

Stephen Hawking: Az idő rövid története

stephen hawking az idő rövid története

A pünkösdi hosszú hétvégén végre van időnk pihenni, kiszállni a napi mókuskerékből, nem csak a napi híreket végigfutni a különböző internetes felületeken, itt a jó alkalom kipipálni egy már régen tervezett komolyabb hangvételű könyvet (tudom, hogy özönvíz előtti nézeteim vannak, de én nem vagyok hajlandó e-book-ot a kezembe venni). Én nem kispályáztam, nem adtam alább a Világegyetem keletkezésének, illetve a kozmológiának a kérdéskörénél. Érdemes volt, mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a tartalmas tudományos művet, amelyet minden földi halandó megért, nem csak az, akinek teljesen elvont tudományterületre szól a PHD-ja.

Stephen Hawking nagy tisztelője vagyok, az életéről szóló kiadvány a könyvespolcom éke, nem tudom elégszer megnézni dokumentumfilm sorozatát a tévében, a tudományos munkásságán túl azért is nagyon tisztelem, mert annak ellenére érte el sikereit, hogy a testét börtönbe zárta a gyógyíthatatlan betegség, ugyanakkor a szelleme szabadon szárnyal. Korunk Einsteinjét szereti a média, idén pedig Oscar-díjat ért Eddie Redmayne valóban kiváló játéka, amellyel megszemélyesítette a tudóst a róla szóló életrajzi filmben. A szakma korábban is elismerte a munkáját, azonban a laikus nagyközönség akkor ismerte meg a nevét, amikor  1988-ban kiadásra került Az idő rövid története című könyve, amelyért egyszerűen megőrültek az olvasók, olyan példányszámban került eladásra, hogy csak a Biblia és Shakespeare művei előzik meg. Mi volt a titok? A stílus. Az akkor még fiatal tudós közérthetően foglalta össze a véleményét olyan alapvető kérdésekről, amelyek mindenkit érdekelnek. 

Aki ugyanúgy, mint én, látta a tévésorozatot, az égvilágon semmi újat nem fog megtudni a könyvből (ami nem csoda, hiszen ennek alapján készült a látványos dokumentumfilm sorozat), viszont annyira le fogja nyűgözni a szakszerű, mégis közérthető, sőt szellemes (ami ugye nem sok tudományos műről mondható el sajnos) leírás, hogy nem fogja tudni letenni. Alapfokú kiképzést kapunk a kozmológiából, elgondolkodhatunk olyan alapkérdéseken, hogyan keletkezett a Világegyetem, azaz honnan jövünk, mit jelent az idő, mi is az a szingularitás, mi jellemzi a fekete lyukakat, lehetséges-e az időutazás stb

Logikusan építi fel a tudós a mondanivalóját, megismertet az alapfogalmakkal, és fokozatosan jutunk el addig, hogy megértsük a Világegyetemre vonatkozó véleményét. A stílus gördülékeny, tudóshoz méltóan szakszerű, ugyanakkor szellemes, és humornak sincs híján a leírás. Elgondolkodtató, ugyanakkor szórakoztató kiadvány olyan problémákról, amelyeket mi átlagemberek mindig meg akartunk kérdezni a tudósoktól, de ők nem tudtak olyan válaszokat adni nekünk, amelyeket megértünk. Eddig. És ezért zseniális ez a könyv és ajánlott az elolvasása mindenkinek, aki nézett már vágyódva magányos estéken az égen ragyogó csillagokra, mert így egy kicsit közelebb kerül hozzájuk.

10/10

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!