Az új munkahelyem miatti izgalmak miatt csak az utolsó percben jutott eszembe, hogy nyakunkon a könyvhét. Szám szerint a 86. Ünnepi Könyvhét és a 14. Gyermekkönyvnapok. Június 4. és 8. között zajlanak a könyvbarát(h)ok szívének kedves események, melynek során rengeteg kiadványból lehet választani (lista itt). Sajnos nem tudok elmenni a rendezvényre (mégsem nyithatok első héten azzal, hogy bocs, mentem könyveket nézni meló helyett, nem igaz?), ezért egyelőre csak gondolatban tettem a képzeletbeli kosaramba az alábbi kiadványokat. Elég széles az érdeklődési köröm, úgyhogy közel sem csak szépirodalmi alkotások tetszettek meg, ezek az én kedvenceim (nem fontossági sorrendben!), kíváncsian várom a ti listátokat!
1. Bokor Pál: A film mint mozgás – Gondolatok a film szépségéről és szabadságáról
Filmfüggésemet gyakran kötöm össze a könyvmániámmal, ezért Bokor Páltól több értékes és érdekes darabot is olvastam már ebben a műfajban. Eddig mindig szórakoztató stílusban írt a szerző, nem gondolom, hogy ezúttal eltérne ezen jó szokásától. A téma is érdekes, hiszen arról lenne szó, hogy a film szépségének titka nem a kép, hanem a mozgás. Elsőre nem értek egyet az íróval, kíváncsian várom, milyen érvekkel fog meggyőzni ezen merész kijelentés igazságtartalmáról.
2. N. Rózsa Erzsébet: Az arab tavasz
Történelemfüggő is vagyok, de nemcsak a múlt titkai érdekelnek, a jelen történéseit is figyelemmel kísérem. A közelmúlt egyik legjelentősebb világpolitikai eseménye az arab tavasz volt, a világnak ezen a felén megütközve olvastuk a híreket, nem nagyon értettük, mi is zajlik az iszlám országokban. Én még ma sem látok tisztán, nagyon remélem, hogy a professzor asszony könyvéből teljes képet fogok kapni a témáról.
3. Hankiss Elemér – Lengyel László: Kétszög
Nagy tisztelője vagyok (azaz pontosabban sajnos már csak voltam) Hankiss Elemérnek, és Lengyel Lászlónak is. Külön-külön nagyon sokat olvastam tőlük (és még mennyi maradt ki…), ezért nagyon kíváncsian várom, hogy ketten együtt milyen gondolatokat fogalmaznak meg. Ténylegesen nem új könyvről van szó, 10 évvel ezelőtt jelent meg ez a kiadvány, de nekem eddig még nem volt szerencsém hozzá, ezért nagyon kíváncsian fogom a kezembe venni az új kiadást.
4. Rupáner-Galló Margó: Rupáner Konyha
Elég régen olvasgatom már Rupáner-Galló Margó receptjeit, őszintén szólva soha nem gondoltam volna, hogy egyszer még kollégák leszünk itt a Cafeblogon. Mivel amúgy írónőről van szó, nem véletlen, hogy elsősorban a leírások stílusa fogott meg, de az általában egyszerű, de nagyszerű ötleteket is kíváncsian szoktam áttanulmányozni, nagy örömömre most már nem csak a neten, hanem írott formában is megtehetem ezt.
5. Báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Karola: Receptek
Szilvássy Karola nem volt hétköznap nő, az élete kész regény, de az ízek szerelmeseként gasztrotárgyban is ismerem a nevét, hiszen híresen kiváló konyhát vitt a bárónő. Egy erdélyi kastélyban fogadta a vendégeit a 20. század elején, ezért nagyon különleges leírásokat várok. Valószínűleg nem fogok főzni ebből a könyvből, de a (kulináris) történelmi jelentősége miatt kihagyhatatlan azoknak, akik szeretnek kalandozni Kulináriában!
6. V. Kulcsár Ildikó: Kölykök, dilik, szerelem
A Nők Lapja az életem része már több évtizede. Mint mindenki, én is a nagymamámnál találkoztam vele először sok évvel ezelőtt, úgy nőttem fel, hogy mindig ott volt ez a kiadvány körülöttem. Éppen ezért természetes volt, hogy amint lett saját keresetem, én is előfizettem az újságra. A benne publikáló újságírók családtagok lettek nálam, ma is elolvasom minden héten az írásaikat. V. Kulcsár Ildikó nagy kedvencem, több könyvét is olvastam már, alig várom, hogy ennek is nekieshessek!
7. Bartók Imre: A kecske éve
Sajnos túl kevés kortárs írót olvasok (ennek legfőbb oka, hogy még a klasszikusok között is nagy hiányosságok mutatkoznak nálam, valószínűleg soha nem fogom utolérni magam ezen a téren), és Bartók Imréhez sem volt eddig még sajnos szerencsém. Viszont már elég régen olvasom a lelkendező kritikákat az általa írt trilógiáról, amelynek harmadik része ez a könyv, úgyhogy most már nagyon itt az ideje, hogy nekiálljak az első résznek.
8. Kollár-Klemencz László: Miért távolodnak a dolgok?- Új természettörténetek
A musical és a rockopera szerelmeseként eléggé távol áll tőlem alapvetően az a stílus, amelyet a Kistehén zenekar képvisel, ennek ellenére ismerem a munkásságukat. Kollár-Klemencz Lászlót nagyon tehetségesnek tartom, igazi polihisztor, aki több műfajban is megmutatta már magát. Ezúttal első könyvét tarthatjuk a kezünkben, nincs kétségem a felől, hogy kiváló darabhoz lesz szerencsénk!
9. Paul Verlaine: Szaturnuszi költemények
Túl ritkán olvasok verseket, pedig szeretem a műfajt. Verlaine költeményeibe nem vagyok halálosan szerelmes, de mindig is kedveltem őket. Azért figyeltem fel erre a kötetre, mert újrafordításra kerültek a középiskolában kötelezően betanult alkotások, alig várom, hogy összehasonlítsam az emlékeimben élő sorokat Térey János újraértelmezésével. Nem hétköznapi szellemi kalandnak ígérkezik a Verlaine-Térey párosítás!
10. Pék Zoltán: Feljövök érted a város alól
Neil Gaiman a kedvenc íróm, ki nem hagynám egyetlen könyvét sem. Imádom a stílusát, és természetesen az is tudom, hogy Pék Zoltánnak köszönhetem, hogy kiváló magyarításban olvashatom a sorait. Éppen ezért nagyon kíváncsi vagyok, mi sül ki abból, ha a hóhért akasztják, vagyis a fordító ír egy regényt. Vajon mennyire lesz utánérzés az érzés, sikerül-e saját stílust kialakítania az írónak? Nemsokára megtudom.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: